Islam Bebe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Islam Bebe


 
HomeGalleryLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 tema sedmice je .......

Go down 
+7
Nane
ummu-Adnan
ummu-faris.
Amam
Sumejja
misbaah.
UmmuAmina
11 posters
AutorPoruka
UmmuAmina

UmmuAmina


Broj komentara : 493
Registration date : 2007-02-14

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptyFri May 04, 2007 3:32 pm

bismillahi

posto sam vam jedno vreme bila odsutna, radi tehnicki probljema hihihi da nastavimo sa novom temom, prosle ( hmm happyroll il predprosle sedmice ne znam ni ja tacno kad)
sam vas pitala koju bi temu volile, samo esmina mama je predlozila: dali bi jetima (il bijase ostavljeno djete-halalite, nisam dobro zapamtila) usvojile? posto niko nista ne napisa vise (dali ste za temu ili ne, ili neku drugu)
da vas pitam

sa koliko godina ste vi dobile prvo djete il ostale tema sedmice je ....... Pregnant , a seke koje su po prvi put tema sedmice je ....... Pregnant mogu da napisu sad koliko imaju godina
i dali ste se osjecale premlade (mislim da je bilo rano za prvo djete) il mozda da ste mogle i prije al nije bilo beba , ah ako sam previse ispetljala love halalite


sad bujrum chat lol!



ah ja hihihi nenapisa ja nista
ostala sam sa 27 sa Aminom tema sedmice je ....... Pregnant ja sam volila da sam i prije al, Allah swt nije tako odredio, ali sam prezadovoljna elhamdulillah i ovako elhamdulillah

Es-Selamu´alejkum we rahmetullahi we berekatuhu ruze
Na vrh Go down
misbaah.

misbaah.


Broj komentara : 111
Age : 43
Registration date : 2007-03-14

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptyFri May 04, 2007 4:00 pm

ovo neke pitalice Wink
nigdje ja ne spadam

a kud se nesjeti ranije postavit temu npr. Titin rodjendan emotlol emotlol haha
njanja hajde sad pokreni neku temu gdje cemo se malo tuci, mislim bio bi red da imamo i to na forumu hihihi

p.s. sto se jetima tice, da, usvojila bih...onoliko djece koliko bih mogla uzdrzavati ali u svakom slucaju bi ....glasam ZA Very Happy
Na vrh Go down
Sumejja

Sumejja


Broj komentara : 21
Registration date : 2007-04-03

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptyFri May 04, 2007 5:52 pm

juhuu Ova je dobra "titin rodzendan" dobra si Very Happy
nego sto se tice pitanja happyroll ja sam eto ostala trudna sa 22 god. htjela sam i zelila odmah ostati na pocetku kad sam se i udala sa 16, al sad kad skontam neke stvari hvala Allahu sto nisam...a i Allah je tako htio i elhamdulillah, jetime...pa usvojila bi kad bi imala mogucnosti da ih izdrzavam i budem pravedna prema svakom, bi usvojila sto da ne tako da i ja glasam ZAAAAA


: komentar modifikovan dana: Fri May 04, 2007 8:40 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.studio-din.com
Amam

Amam


Broj komentara : 379
Age : 39
Registration date : 2007-02-20

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptyFri May 04, 2007 8:33 pm

beba Eto ja ostala sa svoje 22 godine u drugom stanju.Zadovoljna sam elhamdulillah Da je bilo hajr ostala bih ranije trudna ali hajr je u onome kad Allah odredi. elhamdulillah
I bembu bih usvojila,sto da ne.Imali bi nagradu od Allah sto se brinemo za jetima. love
Na vrh Go down
ummu-faris.

ummu-faris.


Broj komentara : 63
Registration date : 2007-02-28

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptyFri May 04, 2007 10:27 pm

Esselamu-alejkum

Ja sam ostala trudna sa 18 godina i 7 mjeseci,tri mjeseca nakon udaje love
Na vrh Go down
ummu-Adnan

ummu-Adnan


Broj komentara : 2
Age : 47
Registration date : 2007-05-02

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptyFri May 04, 2007 11:00 pm

Selam alejkum
misbaah sekic ti kad bubnes ni voz nemoze povuci lol! amor

Ja sam u 20 god

tema sedmice je ....... Pregnant taman godinu poslije udaje love

Sto se tice usvajanja sirocadi, naravno da bi u Allahovo ime onoliko koliko bi bila u mogucnosti beba
Na vrh Go down
misbaah.

misbaah.


Broj komentara : 111
Age : 43
Registration date : 2007-03-14

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptySat May 05, 2007 5:28 am

haaa jel deee Wink jesi se barem nasmijala, mislim ako jesi onda imam ja sevapa, ahaa
ispricavam se, htjela sam reci Titina smrt, mislim jel vam zao.... emotlol emotlol emotlol
moram malo Amininoj pokvariti temu, furam se na to sto je rekla da me voli...pa valjda ce progledat kroz prste hihihi
sad pored gore navedenih pitanja, odgovorite na jos jedno: sjecate li se vi (ovdje mislim na nas staaare seke) onih takmicenja Titovim stazama revolucije....pa stafete i svih ostalih dzidzi....meni je ono bas bilo fora, jadna danasnja djeca nista nemaju...a bilo bi dobro napraviti nesto onakvo u vjeronauci, eeee sto bi to bilo super...ili onih slikovnica o Titi (jel se ono on zvase Jozek hihihi )
soji cuje...ja cam bio pjaaavi pionir...pa me nostalgija vuce ovih dana emotlol emotlol emotlol

p.s. sto se tice trudnoce....javim vam, kad ostanem :78:
Na vrh Go down
Nane




Broj komentara : 527
Age : 68
Registration date : 2007-04-03

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptySat May 05, 2007 8:08 am

.


Nane: komentar modifikovan dana: Wed Feb 26, 2020 9:35 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
ummu-Adnan

ummu-Adnan


Broj komentara : 2
Age : 47
Registration date : 2007-05-02

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptySat May 05, 2007 6:33 pm

Selam

Ne zalim za titom toliko da sam ocajna respekt sjecam se nekih stafeta i takmicenja, iako sam i ja bila mala. Jedino mi se svidja kad neko kaze da je tad bilo sigurnije da si mogao spavati u sred parka ili negdje napolju, sto sad nije tako i u kuci sad insan nije siguran think

Toliko od mene za sad kahva

Draga seko Nane nemoj se previse brinuti, Allah nas iskusava u svim situacijama, pokusaj se malo raspoloziti jer i sama znas da se stanje u tema sedmice je ....... Pregnant prenosi i na bebu, i ona ce biti tuzna, nervozna beba
ev ti jedna ruza da te malo nasmije i raspolozi, hajr insha 4hug ahaa
Na vrh Go down
ummusa




Broj komentara : 235
Age : 38
Registration date : 2007-02-27

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptySat May 05, 2007 6:52 pm

nane nebrini se ja kad sam bila trudna musa je imo varicellen tose isto zove windpocken, ija bas tada isla u bolnicu jer musaova doktorica nije radila i tamo u bolnici nazove doktorica nekog doktorca i taj je reko kaze da je to samo opasno u prva tri mjeseca trudnoce i moze se mozda dobiti ona inekcija protiv al tu moras pitati svoju ginekologin da ti dade broj ja mislim da je to bio gesundheitamt sto je meni bila moja dala broj tamo da nazovem i da vidim dali mogu dobiti jos tu impfung ako nije kasno al ja nisma dobial zato sto je vec bilo kasno al elhdulillah meni nista nije bilo. uglavnom nebirni se meni su rekli da je to sam na pocetku trudnoce opasno al sad neznma to su te neke ringelrötel raspitaj se i nebrini se


Na vrh Go down
pahuljica

pahuljica


Broj komentara : 176
Registration date : 2007-01-31

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptySat May 05, 2007 8:21 pm

ruza

Eh ja sam imala 23 godine kad sam dobila prvog sina....meni taman...nije rano, a ni kano....malo samo bili sami, oko 1,5 godinu...tako da mi je bas bilo super....pravo se upoznali-.... lol! shsss

Drugi sin je vec bio nakon godinu i po..i to mi je bilo prebrzo..al' hajr sad mi drago, samo tako se fino slazu daj5 ...Elhamdulillah.
Treci sin je sad 15 mjeseci beba

Sad bi bio red na curice hmm ..ako ovako nastavite, nemojte se cuditi da i ja dodem u kutak "trudnice" hihihi ...a voljela bih malo pauze jos... respekt

Ali Allah odreduje... elhamdulillah
Na vrh Go down
Nane




Broj komentara : 527
Age : 68
Registration date : 2007-04-03

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptySat May 05, 2007 10:21 pm

.


Nane: komentar modifikovan dana: Wed Feb 26, 2020 9:36 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
UmmuEsma

UmmuEsma


Broj komentara : 532
Registration date : 2007-02-04

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptySat May 05, 2007 11:02 pm

ljubi ja Nane soje:amor:
pisem ti insaallah mail kasnije


ja sam rodila svoju curicu sa 21 godinu.

a mene pravo da vam kazem interesuje kakvo je serijatsko glediste sto se tice usvajanja jetima. Jer npr. ako ja sada usvojim djecaka koji nije vise dojence i ja ga npr. nemogu dojiti da mu budem majka po mlijeku, npr djete bude vece kada dodje kod nas, dali sada kada on postane punoljetan ja moram da nosim hidzab pred njim i moja kcerka ili ne?? hmm to me nekako malo bas zanima. Ili npr. ako se curica usvoji, dali ona onda pred mojim muzem i ostlaom bracom u kuci mora da nosi hidzab posle svoje punoljetnosti?
ako neka zna nesto vise o tome i ima mozda neki clanak o tome ljepo bi bilo kada bi podjelila to sa nama!
Na vrh Go down
Nane




Broj komentara : 527
Age : 68
Registration date : 2007-04-03

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptySun May 06, 2007 11:56 am

.


Nane: komentar modifikovan dana: Wed Feb 26, 2020 9:36 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Nane




Broj komentara : 527
Age : 68
Registration date : 2007-04-03

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptySun May 06, 2007 12:20 pm

.


Nane: komentar modifikovan dana: Wed Feb 26, 2020 9:36 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Nane




Broj komentara : 527
Age : 68
Registration date : 2007-04-03

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptySun May 06, 2007 12:22 pm

.


Nane: komentar modifikovan dana: Wed Feb 26, 2020 9:36 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Sumejja

Sumejja


Broj komentara : 21
Registration date : 2007-04-03

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptySun May 06, 2007 4:18 pm

Adopcija

U šerijatskom pravu postoje posebni propisi koji se odnose na prava i obaveze prema djetetu kojem su nepoznati roditelji, odnosno koje su roditelji ostavili pa ga neko pronašao. Nije nikakav problem da takvo dijete bude zbrinuto u nekoj od muslimanskih porodica kako bi moglo normalno odrastati. Međutim, potpuno posinovljenje tog djeteta i njegovo uvrštavanje u nasljedstvo, kao i smatranje tog djeteta članom porodice koji ima ista prava prema ukućanima nije dozvoljeno. To dijete nije u krvnom srodstvu prema ženi koja se brine o njemu, njena djeca mu nisu sestre niti braća, pa se prema njemu treba odnositi kao prema tuđem djetetu, s dužnom pažnjom, ali bez otkrivanja avreta pred njim, kada spozna šta je avret, i pripisivanja porodici iz koje ne potiče. Dakle, o djetetu je potrebno voditi brigu, ali kada odraste treba ga upoznati s njegovim stanjem.
Allah, dž.š., u Kur'anu kaže: «.... niti je posinke vaše sinovima vašim učinio. To su samo vaše ri¬ječi, iz vaših usta, a Allah istinu govori i na pravi put izvodi. Zovite ih po očevima njihovim, to je kod Allaha ispravnije. A ako ne znate imena očeva njihovih, pa, braća su vaša po vjeri i štićenici su vaši...» (Al-Ahzab: 5-6).
To znači da je izjava o adopciji sastavljena od riječi koje ne korespondiraju sa stvarnošću. Puka izjava ne može promijeniti stvarnost niti činjenice, ne može stranca učiniti ni rodbinom ni nasljednikom, niti nekog pojedinca sinom. Puko usmeno izražavanje ili nekakav simbolički govor ne može nečiju krv ubrizgati u vene usvojenoga sina, niti može proizvesti osjećanja očinske naklonosti u ljudskome srcu a ni sinovska osjećanja u srcu usvojenoga djeteta, kao što ne može prenijeti genetske, fizičke, duševne ili mentalne crte.
Još bolji način je da ga žena koja preuzme brigu o njemu zadoji dok je još malo, ako ona doji svoju djecu. Tada joj ono postaje dijete po mlijeku, a njena djeca - njegova braća i sestre po mlijeku. Takvim postupkom je mnogo šta olakšano i status djeteta u porodici dodatno učvršćen.

Adopcija radi odgajanja i obrazovanja

Islam je ukinuo onu vrstu adopcije koja od usvojenoga dječaka čini člana familije sa svim pravima u nasljedstvu, gdje mu je (u familiji) dopušteno da se slobodno miješa sa ostalim članovima domaćinstva, adopciju u kojoj se zabranjuje ženidba itd.
Ali riječ posinjavanje {tebnijje, adopcija) upotrebljava se i u drukčijem smislu, što islam nije zabranio, a to je: kada čovjek u kuću primi siroče ili nahoče da bi ga odgajao ili obrazovao i da ga tretira kao svoje dijete: štiti ga, hrani, odijeva, podučava i pazi kao i svoje rođeno dijete. Međutim, on to dijete ne pripisuje sebi niti mu daje prava koja je šerijat rezervisao za rođenu djecu. Ovo je izuzetno lijep čin u Allahovoj, dž.š., vjeri, i onaj ko ga izvrši bit će nagrađen Džennetom. Resulullah - alejhi's-selam - je rekao: «Ja i onaj koji zbrinjava siroče bit ćemo kao ova dvojica u Džennetu», pokazavši svoj srednji prst i kažiprst s neznatnom razdaljinom.
Ako čovjek nema vlastito dijete, a želi da ovakvo dijete pomogne svojim materijalnim sredstvima, on mu može darovati šta hoće dok je živ, a može mu ostaviti u nasljedstvo jednu trećinu svoje ostavštine prije nego što umre.

PS: Citala sam isto tako (nisam sigurna jel na stranici kewser, od Safeta Kuduzovica, da jeste dozvoljeno usvojiti jetima s tim sto dijete kad poraste ima pravo da zna ko su mu pravi roditelji, i isto tako da nece biti mahrem muzu ako je curica ili djecak majci...tako da usvajanje djece jeste dozvoljeno pridrzavajuci se propisa koji se odnose na to)
Na vrh Go down
http://www.studio-din.com
UmmuEsma

UmmuEsma


Broj komentara : 532
Registration date : 2007-02-04

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptySun May 06, 2007 11:34 pm

SubhanAllah, nije dzabe za zbrinjavanje jetima obecan dzennet, jer insan ustvari podnosi onda veliku zrtvu. Npr. ako bi ja sada usvojila sa sovjim muzem djete, onda kada to djete bude punoljetno nas famelijarni, opusteni zivot nebi vise moga biti takav kakav je i bio prije - morali bi ja nositi hidzab i moje kcerke citavo vrijeem, ili ako je curica usvojena onda ona. Da budem iskrena, na kakvom sam sada stepenu imana ja bi radija usvojila jos neko dojence koje mogu dojiti i da budemo vezani po mlijeku. Opet Allah najbolje zna!

Da vas Allah swt nagradi na informacijama. I Nane, nadam se da nam nisi previse gnjavila efendiju:)
Na vrh Go down
Nane




Broj komentara : 527
Age : 68
Registration date : 2007-04-03

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptyMon May 07, 2007 9:59 pm

.


Nane: komentar modifikovan dana: Wed Feb 26, 2020 9:37 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Sumejja

Sumejja


Broj komentara : 21
Registration date : 2007-04-03

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptyMon May 07, 2007 11:24 pm

Allah mi te nagradio seki "Nane" amor eh jos da je moj pravi nadimak to...al bice insallah cerkica ako bude curalove
Na vrh Go down
http://www.studio-din.com
Nane




Broj komentara : 527
Age : 68
Registration date : 2007-04-03

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptyTue May 08, 2007 6:50 pm

insallah ruza
Na vrh Go down
ummusa




Broj komentara : 235
Age : 38
Registration date : 2007-02-27

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptyWed May 09, 2007 9:00 am

hehe ma koji efendija nevoli da se gnjavi vole oni puno pricati pa im nesmeta :)
Na vrh Go down
ummu-fatima

ummu-fatima


Broj komentara : 102
Age : 38
Registration date : 2007-06-16

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptySun Jul 08, 2007 2:23 pm

Selam alejkum

Ja sam fatimu:beba: rodila sa 19, bilo me je strah, jer sam bila neiskusna i nisam imala pojma kako je to imati bebicu:hmm: , al elhamdulillah love Allah dz.s. dadne snagu i znanje cim je uzmes u narucje.......lol!
Na vrh Go down
Nane




Broj komentara : 527
Age : 68
Registration date : 2007-04-03

tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... EmptyWed Feb 26, 2020 9:37 pm

.
Na vrh Go down
Sponsored content





tema sedmice je ....... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: tema sedmice je .......   tema sedmice je ....... Empty

Na vrh Go down
 
tema sedmice je .......
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Islam Bebe :: Radionica :: Zanimljivosti-
Idi na: