Islam Bebe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Islam Bebe


 
HomeGalleryLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 rodjendan

Go down 
+8
Hilm
umm_Jak'ub
UmmuEsma
Ademova hanuma
amber
hana
UmmTewam
Nane
12 posters
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
Nane




Broj komentara : 527
Age : 68
Registration date : 2007-04-03

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: rodjendan   rodjendan EmptySun May 18, 2008 10:10 pm

.


Nane: komentar modifikovan dana: Thu Feb 27, 2020 5:46 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
UmmTewam

UmmTewam


Broj komentara : 347
Registration date : 2007-01-29

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptySun May 18, 2008 10:19 pm

Nikako. Nevidim potrebu za slavljem.Ako nekome treba cestitati onda je to mama koja se napatila. Nekupujem poklone jer je bajram taj koji treba obiljezavati poklonima i obicno su to neki dobri pokloni.

Selam alejkum
Na vrh Go down
hana




Broj komentara : 92
Age : 51
Registration date : 2007-06-08

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyMon May 19, 2008 12:02 am

mi cemo ako Bog da od 1.njegovog rodjendana :) obiljezavati dan na koji nam je ALlah Plemeniti podario ramazansku hediju, naseg Darisa.

Misljenja sam da se slavljenje rodjendana ne kosi sa islamom, dok je u okvirima serijata.
Treba dijete nauciti i da slavi ali i kako da slavi. Eto :)
Na vrh Go down
amber

amber


Broj komentara : 96
Age : 44
Registration date : 2008-02-27

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyMon May 19, 2008 9:42 am

esselamu alejkum smile
Sada, nastojim to izbjeći...ali, šta sam mogla uraditi, sada kada je Ahmed punio 6 godina, 22.04.? Po prvi put, tražio je tortu sa svijećama i kapu rođendansku Rolling Eyes

Taj dan sam odlučila da njemu posvetim, pa sam napravila kapu i kolač...govorim ja njemu da se Bajram slavi i tada ima boljih poklona...to je i shvatio, pa kaže "...za rođendan dobijem nešto malo ( od nane i nene), a za Bajram i para i poklona..." Kažem mu, "Pa eto vidiš šta je bolje".

Slavlja u pravom smislu...ma slome ženu...pretpostavljam.
Na vrh Go down
Ademova hanuma

Ademova hanuma


Broj komentara : 214
Registration date : 2007-03-12

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyMon May 19, 2008 10:55 am

Ma kakvo slavlje subhanAllah!!

Mislim da je jasno da nije dozvoljeno, a onaj ko iskreno zna da nije dozvolje no, moze lahko djeci objasniti.........

Moj je npr prosle godine (kad je punio 5) pitao hoce li dobiti tortu, ja sam glatko rekla ne, i onda objasnila, zasto i kako... I elhamdulillah, dijete fino prihvati. Kad vidi da roditelji ne slave, ne obiljezavaju, ne pridaju paznju, onda i dijete skonta... Ja mu zato napravim slavlje za neki uspjeh, nedavno je npr osvojio neku nagradu sa vrticem i ja sam im kupila tortu neka slave, kao nagrada za taj njihov trud. U svemu treba imati iskren nijjet... Sta je nijet sa slavljenjem rodjendana?! Ko slavi rodjendane i pridaje tome toliko paznju?!
Na vrh Go down
UmmuEsma

UmmuEsma


Broj komentara : 532
Registration date : 2007-02-04

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyMon May 19, 2008 10:56 am

mi neslavimo nikako. ja inace uvjek napravim kolac/tortu i ako ko dodje onda pocastim.

sad kada je bio rodjendan esmi u feb. ja napravila onaj djeciji rolat sa plazmom. i dosle nam 2 fam. u posjetu i roditelji muzevi itd. a niko nije znao da rodjendan. tako da smo na kraju kada smo lijepo posjedili rekli da je esmi rodjendan, slucajno nako.

a u vrtic nosim sldoled i kifle slatke (kanel bulle, zimtschnecken) zato sto tamo im samo onda pjevaju i neprave veliki trilala od toga. posle rucka djeli se sta je se donjelo eto sladoled i onda dobije djete balon i kartu gdje pise sretan rodjendan i pjevaju mu. meni to super pase i ja sam jako zadovoljna sa tim njihovim sistemom.
Na vrh Go down
hana




Broj komentara : 92
Age : 51
Registration date : 2007-06-08

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyMon May 19, 2008 1:14 pm

pa upravo to ummuesma sto si opisala u vrticu je slavljenje rodjendana. ako spremis djetetu kolac i nekako obiljezis taj dan. naravno da nije razvratno nista.

ja stvarno nikad nisam cula da je to zabranjeno. gdje to pise
Na vrh Go down
umm_Jak'ub

umm_Jak'ub


Broj komentara : 119
Age : 42
Registration date : 2007-03-08

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyMon May 19, 2008 1:54 pm

selam alejkum



Mi smo Lini kupili toriticu za prvi rodzendan, za drugi nismo, za treci sad cu vjerovatno opet... Jakubu smo takodzer... Nevidim u tome uopce nista lose. NIje to nikakav ideoloski praznik ili slavljenje. Pa to je djecije. Za njen prvi rodzendan nismo nikog osim uze familije zvali, kod jakuba smo dvije familije. I to rpijatelje od Line:).
Kad narastu odnosno dok budu veci, ako budu zeljeli pozvat cu im jarane, ispeci tortu, napiriti balone, upaliti ilahije, kupiti slatkise i hedije... ma sto da ne. Nek se djeca vesele i uzivaju kad imaju gdje, kad imaju sa kim i kad imaju od cega.
Na vrh Go down
Ademova hanuma

Ademova hanuma


Broj komentara : 214
Registration date : 2007-03-12

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyMon May 19, 2008 2:08 pm

Pa stvar i jeste u tome sto nigdje ne pise ahaa

Svako se trudi da sto je moguce vise njegov zivot lici na zivot kakav je imao Poslanik as...... A on nam je rekao kako imamo svega dva praznika - Bajrame... E sad koliko nam zivot lici na njegov, to Allah svt najbolje zna, ali se treba truditi... A mi (mislim roditelji uopceno) koji znamo kako i koliko se treba truditi za Dzennet, trebamo djecu uciti da budu bolji od nas... A rodjendan je samo jedan korak ka tome - ne treba da lice na nemuslimane i one koji od toga prave dozivljaje, vec da vise lice na ashabe i Poslanika as...

Ja naravno dijelim s vama moje misljenje.... A svako ima svoje..

A naravno, da ne budem ja sad kakva - i kod mene se okupi familija. Ne pozovem ih, dodju. Ispocetka sam se ljutila, ali mi ne pali. Taj dan kad je rodjendan ja pobjegnem, odem negdje na izlet, ali mi oni dodju opet sutra pa nista ne postignem. Ali eto, trudim se. A kad familija dodje, ne mogu biti nekulturna i ne pocastiti ih... I vrtim se u krug.. Ali od mene nece biti slavlja... I nece djeca za to dobiti balone i poklone. Iskupicu ih za pocetak skole, za raspust, za bilo sta, naci cu vec neki povod. love
Na vrh Go down
UmmuEsma

UmmuEsma


Broj komentara : 532
Registration date : 2007-02-04

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyMon May 19, 2008 5:27 pm

sto se tice vrtica, ja to sam odnjela sladoled i kifle, jer oni tamo svakako pjevaju i donjeo ti ili ne. i meni se to super svidja, zato sto vaspitacice nisu za to da se donosi torta. njihova je teorija da ce neki roditelj donjeti vecu i bolju, neki malo drugaciju i da ce se djeca osjecati onda neugodno ako oni nemaju isto kao i onaj prije. tako da su oni odlucili samo za sladoled i kifle ako hoces.

a ja samo praktikujem isto kao i sto je moja mama radila sa nama, uvjek je i bez rodjendana pravila torte i kolace, ali je i taj isto dan pravila i pocastila bi ako bi neko doso. za nas nije nista bilo posebno imati tortu, jer smo je stalno jeli, tako mislim da mi mame mozemo jako mnogo na tom polju poraditi ako cesto djeci pravimo torte, kolace ili kupujemo ako nismo vjesti u tome, da nebi sada nesto taj rodjendanska torta postala extra za njih.

netreba ovo da bude sada polemika sta je haram, sta je halal i gdje to pise da se nesmije slaviti rodjendan.
jer kako kaze admova hanuma poslanikova savs praksa nije bila da slavi rodjendan. on je vecinom postio na taj dan i razmisljo o prosloj godini, o padovima, uspijesima, i sta moze da popravi da bude jos bolji.
a sto se toga recimo "zapadnog" nacina slavljena rodjendana tice, kada razmislite, to je samo jos jedan drugi nacin da se individua ili "moje ego" JA uzdigne jer sam samo ja u centru paznje taj dan. ali to nije islam. islam nepostice na to JA. kada je onaj jedan ashab kuco na vrata i poslanik savs pito koje a on odgovorio JA, tada se poslanik savs naljutio na njega. nepjeva dzaba merlin, doduse prepiso od mesnevije, UMRI PRIJE SMRTI. znaci pobjedi svoje ego, svoje ja, svoj nefs, jer je jedino spas u tome.
a kada se djeca od malena vec uce da je to normalno da sam JA u centru padnje, kako ce onda uspijeti da se spusti na nivo manji od makovog zrna i da pobjedi svoj nefs? sta je to JA naspram Allahove moci, Njegovog superiornog znanja i velicine? mi smo samo prah koji je stvoren da se klanja svome Gospodaru, a ne sebe sam uvelicaje.
nije dzaba samo 2 bajrama ostavljena kao praznici, jer je to kolektivno veselje. tada se svako veseli i tada svako dobije tortu, balone, poklone itd. islam nije individualna vjera, nego poziva u kolektiv tj. dzemat. a zar nije tako, vi to bolje znate sto imate vise djece, kada ima jedno dijete rodjendan i dobije poklone onda se ono drugo ljuti i ljubomorno je i onda roditelji da bi izbjegli prepreku kupe poklon i drugom djetu? ja sam se nedavno potrefila na tako jednom rodjendan, i ako nismo znali da smo pozvati na rodjendansku proslavu, i ta famelija ima 2 djece, dok je jedno djete dobijalo svu paznju, poklone itd. drugo djete je samo jadno sjedilo kao zaliveno i vidilo je se da mu je tesko. cak je i sakrilo svijecice izpod kreveta da nebi se palile, jer je bilo ljubomorno.
mi muslimani, a pogotovo majke sto odgajamo djecu, moram da budemo mudre i da razmisljamo kakvo sjeme usadjujemo u nasu djecu. za mnoge stvari govorimo ma to je samo djecije neka tako vamo tamo, ali vjeruje te da nije tako, i to je cak u pedagogiji dokazamo, da se djete od malena odgaja i da se u ranim godinama postavljaju temelji za dalje razvijanje.

tako da u danasnje vrijeme treba traziti neku sredinu. ja nebjezim od kuce na rodjendan, jer necu da pravim veliki neki bauk oko toga, jer sto vise mi reagujemo na to, to je vise interesantnije za djete i onda ono jos vise institira. i ako ja neslavim kuci djecu rodjendan, opet odnesem u vrtic, jer znam da bi bilo vece zlo da se moje djete osjeca izolovano i da ga djeca ismijavaju nego kada bi odnjela i da proslave. u ovom slucaju biram medju 2 zla ono manje.
Allah opet najbolje zna.
Na vrh Go down
Nane




Broj komentara : 527
Age : 68
Registration date : 2007-04-03

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyTue May 20, 2008 2:22 pm

.


Nane: komentar modifikovan dana: Thu Feb 27, 2020 5:46 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
UmmTewam

UmmTewam


Broj komentara : 347
Registration date : 2007-01-29

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyTue May 20, 2008 2:28 pm

Selam alejkum

Sta je poenta slavljenja rozica???
Na vrh Go down
UmmuEsma

UmmuEsma


Broj komentara : 532
Registration date : 2007-02-04

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyTue May 20, 2008 3:07 pm

da bona, nane, nisam ja rekla da se sada malo djete treba povuci u pecinu itd:) nego to je vise figurativno bilo.
netreba se naravno okolina da ignorise, ali treba se da stavljaju neke granice. ja sam objasnila zasto ja sama neslavim rodjendan, jer ima dovoljno i odrasli sto slave rodjendan, i zasto izbjegaje kod svog dijeta. imamo mi i vecu djecu u fam. i njima se isto neslavi rodjendan, jer jednostavno "mi to neradimo, sine". tvoj sin je te pito zato sto je njemu bilo interesatno da dodju sva djeca, da skacu, plesu, imaju balone, igraju se razliciti igara i na kraju da smiju da izpusu svijece, nesto sto nikad inace nebi smijeli raditi, jer je vatra opasna, zar ne?

sto se mene tice, meni je dovoljno da esma ima slavlje u vrticu.

izvini, ali nemozes porediti mob, tranvaj itd. sa slavljenjem rodjendan. jer elham. muslimani trebaju i moraju da budu inovativni i da idu sa modernom, ali nemoraju da prime sve stvari samo sto zive na zapadu.

evo jedna anektota: djete je rodjedeno na zapadu (evo ovdje u swe), krenulo od 1,5 god u vrtic, mama babo elham. klanjaju, integrirani vjernici i neprimjenjuju vjeru kao nesto crno-bjelo, kada je toj djevojcici blo 4. god isli su na hadz, danas je ta curica 2. razred. i sada za uskrsno vrijeme, dolazi ona kuci i kaze svojoj mami "vidi mama sto sam ti napravila uskrsnu cestitku, vidi sto sam se potrudila" i mama odgovara "hvala" i nepravi nikakvu scenu oko toga, djete dalje se smije i kaze "ma znam ja bona mama da mi to neslavimo i da to nije nase, ali vidi sto sam lijepim bojama i sjajom ukrasila". djevojcici je bilo drago da je to ona lijepo uradila jer je se potrudila.

ja mislim da trebamo djecu da tako odgajamo, da su svjesni okoilne u kojoj zive a da su i svjesni odakle poticu, gdje pripadaju i sta je Islam!

to je isto fazon, da li slati djete u skolu kada pjevaju uskrsni, bozicne itd. pjesmice i imaju te iste priredbe? kada dolazi deda mraz u vrtic, da li poslati djetete da dobije poklon kao sva ostala djeca, ili neposlati da nedobije nista i da onda ga svi drugi zezaju?
Na vrh Go down
Nane




Broj komentara : 527
Age : 68
Registration date : 2007-04-03

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyTue May 20, 2008 6:03 pm

.


Nane: komentar modifikovan dana: Thu Feb 27, 2020 5:47 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Hilm

Hilm


Broj komentara : 106
Age : 47
Registration date : 2007-05-16

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyWed May 21, 2008 12:27 pm

esselamu alejkum,
čini mi se bez obzira na bilo kakve argumente svaka od nas će inšAllah nastaviti da to radi na svoj način jer ga smatra jedino opravdanim jer uzimaju se spoljni i unutrašnji faktori koji ulaze u cjelokupno vaspitavanje.
Moj Fatih ne ide po rođendanskim zabavama ali ide na rođendane gdje je osnova rođendana postavljena torta i kolači i da se djeca dobro izigraju i druže i to samo kod rodbine koja bi nadigla nos kad ne bih otišla, a ujedno i moji roditelji.. Naučio je da je smisao rođendana biti zajedno i torta koja eto kao da obilježi dolazak na dunja/šta li je sa proslavama odlaska s dunjaluka:ahaa: /.
Osnova u ibadetima je “et-tevkif” (propisanim se smatra samo ono za što postoji validan dokaz). Nikome nije dozvoljeno da obožava Allaha onako kako to On nije propisao. Allahov Poslanik kazao je u vjerodostojnom hadisu: “Ko uvede u ovu našu vjeru ono što nije od nje, to će biti odbačeno.” U rivajetu: “Ko učini ono na čemu nije naša vjera, to će biti odbijeno.” Proslavljanje rođendana je jedna vrsta izmišljenih ibadeta u Allahovoj vjeri, stoga to nije dozvoljeno činiti bilo kome, bez razlike koliko mjesto zauzimao u društvu. Allahov Poslanik definitivno je najodabraniji Allahov rob, ali nije zabilježeno da je on obilježavao svoj rođendan niti je na to pozvao svoj ummet. Također, najbolja generacija, počevši od pravednih halifa, te ostalih ashaba, nisu to prakticirali, niti su obilježavali Poslanikov rođendan niti rođendan nekog od njih. A svako dobro je u slijeđenju njih i njihovog načina življenja koji su naučili u školi Allahovog Poslanika.
Na vrh Go down
Nane




Broj komentara : 527
Age : 68
Registration date : 2007-04-03

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyWed May 21, 2008 12:54 pm

.


Nane: komentar modifikovan dana: Thu Feb 27, 2020 5:47 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
umm_Jak'ub

umm_Jak'ub


Broj komentara : 119
Age : 42
Registration date : 2007-03-08

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyWed May 21, 2008 1:50 pm

selam alejkum

ja vas zene stvarno ne kontam... zasto je toliko tesko svatiti, da neko nesmatra rodzendan praznikom.
Aman zaman, ko da u vrijeme kad je nesto pripremito za dijete... mi sjedimo u krugu, caramo, izgovaramo rijeci koje nisu islamske, slusamo heavy metal i udaramo glavom u zid.

ja sam davno odlucila, da necu trositi vrijeme u ovakve rasprave. Klonim se drustva koji iz mene izpija energiju koju moram za oakve stvari trositi. Dokajzivati nesto sto mi je stvarbno mimo sve logike. A da po drugoj strani prolaze mimo nas debelo, debelo bitnije stvari a da se mi i ne pocesemo.

Ja necu polagati racun vama, vec Svemogucem, tako da radim ono sto moje srce osjeca da je ispravno i ono sa cim moj razum i moja duse budu zadovoljni.

ja sam sa ovim zavrsila.

Mislila sam vam postirati slike, torti, i kako izgledaju kod nas... ali necu, jer nismo vrijedni da se dijeli medzu nas. Hajdmo mi naglabati o obrvama, o muziki, o dzilbabu, o mevludu.,.. bolje nam je bit cemo pametnije.
Na vrh Go down
Nane




Broj komentara : 527
Age : 68
Registration date : 2007-04-03

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyWed May 21, 2008 2:07 pm

.


Nane: komentar modifikovan dana: Thu Feb 27, 2020 5:47 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
UmmTewam

UmmTewam


Broj komentara : 347
Registration date : 2007-01-29

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyWed May 21, 2008 3:21 pm

Selam alejkum

Nane, pitala si kako proslavljamo rodjendane i dobila si odgovore. Kad ti je zelja vec bila da dobijes inspiraciju iz nasih pisanja onda si pitanje trebala drugacije formulisati.
O ovakvim stvarima je stvarno besmisleno naglabati,ovo ti se zove nemati vecih briga ne znam

Jos nesto, ja pitah na predhodnoj strani sta je poenta slavljenja rozica?Niko nista neodgovori hmm
Na vrh Go down
Ademova hanuma

Ademova hanuma


Broj komentara : 214
Registration date : 2007-03-12

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyWed May 21, 2008 5:15 pm

Selam alejkum mile moje.

Halalite vi meni sto ja vama skrenuh s teme. Nije mi bila namjera da se naljutimo i da fetve dajemo, niti bilo sta slicno.

Mama Jakubova, ti slobodno postiraj slike, dace to nama ideju, pa sad kako ko za koju priliku.
Postiracu i ja vama slike torte sto sam odnijela svom sinu kada je pobjedio na jednom takmicenju.......

Ja ne poznajem ovdje puno sestara. I krenula sam od pretpostavke da svi misle kao i ja... A ja stvarno ne razumijem zasto bi neko htio da slavi rodjendan?!?! Nastranu sve fetve, nastranu koliko ko prakse poslanikove savs primjenjuje u kuci - ja ne kontam zasto?!

Ja ne uskracujem svoju djecu slavlja. Ne uskracujem im druzenja i zabave, cak mislim da je imaju i vise nego druga djeca, jer elhamdulillah imam mogucnosti da im to priustim. I koristim priliku skoro svaku... Odviknem dijete od pelena, prilika im je za slavlje, da zna da je veliki da ga castim zbog toga... ITD.... Ali rodjendan - ne kontam?!

Nemojte mi zamjeriti, sto kaze jasmina gore, davno sam rijesila da se klonim ovih rasprava, i zaista mi nije bila namjera raspravljati se, ne znam sta mi bi uopste pa se upustih...

A ja, s obzirom da ne razumijem zasto uopste neko ima zelju da slavi rodjendan, ne volim da mi to namecu, pocev od familije koja mi tad dolazi, a ja ne vidim razloga za slavlje... Sta vise, ne volim se sjetiti dana kad sam se poradjala koliko mi je bilo tesko...... A to ne utice na moju djecu i njihovo pravo na raznorazne torte :) i raznorazne pjesmice, i raznorazna druzenja......

Jos jednom, please, vratite se nazad tamo negdje na pocetak teme i haj'te pik ponove....

Selam alejkum!
Na vrh Go down
Nane




Broj komentara : 527
Age : 68
Registration date : 2007-04-03

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyWed May 21, 2008 5:32 pm

.


Nane: komentar modifikovan dana: Thu Feb 27, 2020 5:48 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Hulud

Hulud


Broj komentara : 175
Age : 40
Registration date : 2007-05-27

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyWed May 21, 2008 11:35 pm

Molim Allaha danas ucvrsti na putu istine i cistog Sunneta Poslanika Muhammeda s.w.s a ne da uzimamo od vjere sta nama odgovara a ostavljamo sta nama ne odgovara

put cistog Sunneta je jedan i jedini cisti


nema ljepseg osjecaja za vjernika Vallahi kad ostavi sve sto nije po Sunnetu a prihvati Sunnet u ime jednog i jedinog,ponekad nije lahko ali moramo se u ime Allaha zrtvovati,i boriti za Ahiret jer ovaj dunja nista nevrjedi

pace insAllah i nasa djeca za nama kad jim mi budemo uzor,bez obzira na oklinu,jer danas nije samo na zapadu tesko drzati cisti Sunnet u citavom svjetu su smutnje i razvrati,ali moramo dase zrtvujemo u ime Allaha ne gledajucu stace nam reci cak nasa famelija,a da ne govorim o ostaloj okoklini,to nas uopste netreba da zanima,nas put je jedan put SUNNET i nema drugog,bilo nam drago nebilo

MOLIM ALLAHA DA NAS SVE SASTAVI U DZENNETU AMIN

OD SRCA VAS SVE SELAMIM
Na vrh Go down
Hilm

Hilm


Broj komentara : 106
Age : 47
Registration date : 2007-05-16

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyThu May 22, 2008 8:36 pm

halalite vi meni jer vidim da sam ovdje izazvala baš pometnju, waAllahi mi nije bio cilj da izdajem fetwe niti bilo koga da prekorijevam niti da mu zagledam šta radi, jer me jednostavno nije briga svi ćemo za svoje odgovarati.wa‚Allahi nisam mislila ništa loše ali je ispalo loše jer nisam ni provjerila šta sam sve pastirala a veći dio od onoga šta sam napisala nije ostao. Ovo nije moja fetwa subhanAllah,/ ponekad suviše osuđujete sve što čujete a nekad ste tako pitome i mile,jako me to zbunjuje ili sam stvarno društveno zaostala/ fetwu sam pronasla na http://www.minber.ba/index.php?Itemid=114&id=1135&option=com_content&task=view
ali ću je prenijeti u punom obliku s onima koji su je dali iz nekog razloga, Allah najbolje zna nije se uspijela prenijeti u punom obliku kako sam htjela/valjda Allahovom voljom da baš do ovoga i dođe/

[size=12]Es-selamu alejkum!

Zanima me da li je dozvoljeno slaviti rođendan, da li je dozvoljeno čestitati nekome rođendan, je li dozvoljeno primiti čestitke za rođendan, da li je dozvoljeno primiti ili dati poklon ili novac za rođendan?

Da vas Allah nagradi!


Odgovor:

Alejkumus-selam ve rahmetullahi ve berekatuhu!

Što se tiče vašeg pitanje, smatram da je korisno, kao odgovor na njega, spomenuti šta je po tom pitanju kazala Stalna komisija za fetve u Saudijskoj Arabiji.

Stalnoj komisiji za fetve u Saudijskoj Arabiji postavljeno je sljedeće pitanje: ‘’Kod nas postoje neka braća, muslimani koji proslavljaju svoje rođendane i rođendane svoje djece. Kako islam gleda na proslavu rođendana?”

Odgovor: “Osnova u ibadetima je “et-tevkif” (propisanim se smatra samo ono za što postoji validan dokaz). Nikome nije dozvoljeno da obožava Allaha onako kako to On nije propisao. Allahov Poslanik kazao je u vjerodostojnom hadisu: “Ko uvede u ovu našu vjeru ono što nije od nje, to će biti odbačeno.” U rivajetu: “Ko učini ono na čemu nije naša vjera, to će biti odbijeno.” Proslavljanje rođendana je jedna vrsta izmišljenih ibadeta u Allahovoj vjeri, stoga to nije dozvoljeno činiti bilo kome, bez razlike koliko mjesto zauzimao u društvu. Allahov Poslanik definitivno je najodabraniji Allahov rob, ali nije zabilježeno da je on obilježavao svoj rođendan niti je na to pozvao svoj ummet. Također, najbolja generacija, počevši od pravednih halifa, te ostalih ashaba, nisu to prakticirali, niti su obilježavali Poslanikov rođendan niti rođendan nekog od njih. A svako dobro je u slijeđenju njih i njihovog načina življenja koji su naučili u školi Allahovog Poslanika.

Može se reći i da onaj ko prakticira ovu novotariju time oponaša kršćane, židove i ostale nevjernike u proslavljanju praznika koje su izmislili.” (Br. fetve 2008, tom 3, str. 83.)

Fetvu potpisali: Abdul-Aziz ibn Baz, Abdur-Rezak Afifi, Abdullah ibn Gudejan, Abdullah ibn Ku’ud.

Također, istoj komisiji postavljeno je pitanje sljedećeg sadržaja: “Moj sin trenutno boravi sa svojom majkom koja mu organizira proslavljanje rođendana. Proslava se sastoji od toga da se pripreme neki slatkiši i kolači sa svijećama čiji broj odgovara broju godina djeteta koje proslavlja rođendan. Dijete pokušava puhanjem ugasiti svijeće i na taj način počinje proslava. Kako vjera gleda na taj postupak?

Odgovor: “Nije dozvoljeno organiziranje proslave rođendana bilo kojoj osobi jer je to novotarija. Preneseno je od Allahovog Poslanika da je kazao: “Ko uvede u ovu našu vjeru ono što nije od nje, to će biti odbačeno.” Također, to je oponašanje nevjernika u njihovim postupcima, a Poslanik je kazao: “Ko oponaša jedan narod, njemu i pripada.” (Br. fetve 5289, 3 tom, str. 84.)

Fetvu potpisali: Abdul-Aziz ibn Baz, Abdur-Rezak Afifi, Abdullah ibn Gudejan, Abdullah ibn Ku’ud.

Allah najbolje zna.

Priredio: Pezić Elvedin [/size]
Na vrh Go down
Nane




Broj komentara : 527
Age : 68
Registration date : 2007-04-03

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyFri May 23, 2008 10:02 am

.


Nane: komentar modifikovan dana: Thu Feb 27, 2020 5:48 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Hilm

Hilm


Broj komentara : 106
Age : 47
Registration date : 2007-05-16

rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan EmptyFri May 23, 2008 2:25 pm

Ne volim bilo kakavo etiketiranje medju muslimanima, nema niko ugradjen imanometar da bi drugog svrstavao bilo kojem stepenu imana. Pred Allahom swt svi ćemo stajati sami i odgovarati za ono šta smo radili ili za ono šta nismo uradili. Svakog posmatrati kao da mu je iman veći od tvog, to mi se jako sviđa i to nastojim raditi, a na kraju krajeva svak sebi radi.A to hoće li neko slaviti rodjendan ili neće je lična stvar, niti neko mene može natjerati da radim ono što mi se ne svidja niti mogu nekog drugog natjerati da radi po mome.Sve je stvar ličnog izbora.
Ne sviđa mi se ni to što kažeš vehabije,bez obzira kojoj ko grupaciji pripada treba da nam je bliži od onoga što je udaljen od Allaha swt i Njegovih zakona.
Na vrh Go down
Sponsored content





rodjendan Empty
KomentarNaslov komentara: Re: rodjendan   rodjendan Empty

Na vrh Go down
 
rodjendan
Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Islam Bebe :: Radionica :: Zanimljivosti-
Idi na: